Bådførere

Regler for benyttelse af Klubbåden

 14…Booking-regler ( se mere under Regler for benyttelse af Klubbåd)

Kun medlemmer af HMBK kan booke klubbåden, men kun godkendt bådfører må sejle båden, bådføreren er herefter den ansvarlige for sejladsen.

Den godkendte bådfører er pr. definition fører af båden og dermed juridisk og økonomisk ansvarlig under sejladsen.

Bådføreren skal være på båden under sejladsen.

  • Bookning af sejlads med bevægelses-og udviklingshæmmede borgere går forud for anden sejlads.
  • Bookning af skolesejlads går forud for al anden sejlads.
  • Arrangerede klubture har fortrinsret ved bookning.

Godkendte bådførere

Michael Kolstrup    
Jens Harlyk    
René Hjortskov    
Steen Ravnborg 20491858 steen@ravnborg.one
Erland Olsen 26502104 erol49@stofanet.dk
Torben Petersen 24622805 torbenspetersen@gmail.com
Bjarne Christensen 30125630 bjarne-christensen@live.dk
Erik Schachtsabel    
Per Andersen 22537777 pan@stofanet.dk
Steen Hansen    
Benjamin K. Henriksen    
Nikki N. Jørgensen 30256291 nuggaboy@gmail.com
Bjørn Cronquist 30305467 bjorncro@outlook.com
Per Spenner    
Frank Hammer    
Christian Nielsen 20157071 christiannielsen@hotmail.com
Lord Nikolai Stubtoft 49284947 nicolai.stubtoft@gmail.com
Steen Sjøberg    
Per Rasmussen 20696562 per-ras@mail.tele.dk
Ole Nilsson 60140135 nilsson@jubii.dk
Jørgen Vinter 22144911 jv0035@gmail.com
Peter Zillo Jensen 30955139 peterzillo@yahoo.dk
Skipper Fleischer 51285827 skipper.fleischer1@gmail.com
Stefan Guldager 27269000 sgjstefan@hotmail.com
Hans Friis 50504283 hansuwefriis@gmail.com
Henning Dreijer 24267537 dreijer@hotmail.com
Søren Neiiendam 40777292 s.neiiendam@gmail.com
Karl Fischer 22367172 karkphischer@gmail.com
Wayne Wieteska 50202316  
Erik Zedeler 28814405 erikzedeler@mail.dk
René Jørgensen 60910398 kanyrs86@gmail.com
Erling Svendsen 20252833 svende791315@gmail.com
Jan Barbre 40743355 jan.barbre@munters.dk
Ronnie Sørensen 50147020 rses1985@gmail.com
Søren Ekstrand 60425606 sorenkran@gmail.com
Peter Jørgensen   sportsbyg@gmail.com
Claus Færgemand Flink 70707132 ctt@casadana.dk